ПРОЦЕС ПОБУДОВИ ЕКОНОМІКО-СТАТИСТИЧНОЇ МОДЕЛІ ДЛЯ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Ключові слова:
фінансова стабільність, фінансовий стан, аналіз даних, факторний аналіз, статутний капітал, борговий капіталАнотація
Фінансова стабільність є важливим показником, що характеризує не лише поточний фінансовий стан організації, але й є основою для прогнозування її розвитку та здатності до підтримки стабільності в майбутньому. Це ключова ознака ефективності фінансо- во-господарської діяльності та прийняття управлінських рішень. Процес економіко-ста- тистичного аналізу фінансової стабільності підприємства має бути організований так, щоб забезпечити об’єктивну оцінку майбутніх перспектив розвитку організації, а також дозволити своєчасно вжити заходів для зміцнення фінансової стабільності, коригу- вати її рівень і оцінювати ризики, пов’язані з інвестиціями та кредитуванням підприєм- ства. У статті наводиться аналіз основних методів і підходів, що використовуються при економіко-статистичному аналізі фінансової стабільності економічних суб’єктів.Докладно описано послідовність аналізу показників фінансової стабільності, розкрито їх взаємозв’язки, а також оцінено ефективність застосування економіко-статистич- них методів. Методологія аналізу ґрунтується на методах фінансового аналізу, зокрема на вивченні структури капіталу підприємства, яка є важливою складовою фінансової стабільності. Якісний аналіз дозволяє оцінити ймовірні зміни у фінансових показниках та визначити доцільність використання кореляційних методів для оцінки зв’язків між ними. Також важливим етапом є виявлення причинно-наслідкових зв’язків, розмежування ендогенних та екзогенних факторів, вивчення залежностей між різними параметрами та представлення цих залежностей у вигляді графічних моделей чи кривих. Оцінка фінан- сової стабільності підприємства є складним процесом, оскільки вона вимагає глибокого розуміння взаємозв’язків у процесі розширеного відтворення. Методологія економіко-ста- тистичного аналізу фінансової стабільності охоплює систему показників, які можна оцінювати як за кількісними, так і за якісними характеристиками. Вивчення структури капіталу також включає аналіз змін у власних джерелах фінансування та пошук можли- вих шляхів їх поповнення, що впливає на загальну ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства.
Посилання
Грабовецький Б. Є. Методи експертних оцінок: теорія, методологія, напрямки використання: моногр. Вінниця: ВНТУ, 2010. 171 с.
Гнатієнко Г.М., Снитюк В.Є. Експертні технології прийняття рішень: моногр. К.: ТОВ «Маклаут», 2018. 444 с.
Марасанов В.В., Пляшкевич О.М. Основи теорії проектування і оптимізації макроекономічних систем. Херсон: Айлант, 2002. 190 с.
Лобода О.М., Кириченко Н.В. Базові комунікаційні технології: навч. посіб. Херсон: Стар, 2018. 235 с.
Лобода О.М. Переваги застосування інтегрованої системи інформаційного забезпечення підприємницької діяльності. Таврійський науковий вісник. Серія: Економіка: Науковий журнал. 2023. Вип. 16. С. 133–139.
Лобода О. М., Кириченко Н. В. Аналіз бізнес-моделей в цифровій економіці. Таврійський науковий вісник. Серія: Економіка: Науковий журнал. 2023. Вип. 15. С. 172–179.
Лобода О. М. Аналіз та переваги застосування цифрових технологій в агровиробництві. Таврійський науковий вісник. Серія: Економіка: Науковий журнал. 2023. Вип. 16. С. 76–84.