ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ: РИЗИКИ ТА НАПРЯМИ ЗМІН

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32851/tnv-pub.2022.1.12

Ключові слова:

національна економіка, фінансово-економічні ризики, відновлення економіки, соціально-економічний розвиток, інноваційна економіка, інфляція, сировинна економіка, цифровізація, внутрішній попит.

Анотація

У статті досліджено ризики та тенденції розвитку національної економіки України протягом 2020 – 2021 рр. із урахуванням наслідків пандемії COVID-19 і світових трендів соціально-економічного розвитку. На основі результатів аналізу визначено напрями відновлення та розвитку української економіки, зокрема на тлі повномасштабного російського вторгнення, його наявних та очікуваних масштабних наслідків, що є та залишається ключовим та непрогнозованим ризиком. Серед інших ризиків визначено: інфляційні очікування, обслуговування та погашення державного боргу, сировинна експортно орієнтована економіка, нові хвилі поширення коронавірусу COVID-19, глобальний дефіцит окремих груп товарів та інші зовнішні чинники впливу, обумовлені стриманою іноземною інвестиційною активністю та орієнтацією їх на внутрішній ринок власних країн. Обгрунтовано, що наявна модель відкритої експортно орієнтованої сировинної економіки для України, що перетворює державу на, так званий, сировинний придаток, вже втратила будь-яку ефективність. Нова модель відновлення та розвитку національної економіки – це інноваційна економіка, спрямована одночасно відновлення внутрішнього попиту та активного просування на міжнародні ринки не у ролі постачальника дешевої сировини, а конкурентоспроможним виробником товарів та послуг із високою доданою вартістю. У цьому контексті визначені основні вектори відновлення та розвитку національної економіки. По-перше, активізація та нарощування попиту населення, у тому числі за рахунок реалізації стимулюючих урядових програм та підвищення державних соціальних стандартів. По-друге, цифровізація виробничих відносин з метою створення інноваційної та технологічної продукції, розширення інвестиційних процесів в економіці. По-третє, диверсифікація напрямів зовнішньої торгівлі, в тому числі завдяки переходу на міжнародні технічні регламенти, інтеграції регіонів у глобальні ланцюги доданої вартості, решорингу людського капіталу. 

Посилання

Звіт про фінансову стабільність: грудень 2021 року. Національний банк України. 2021. URL: https://cutt.ly/ASgFoMu.

Індекси споживчих цін (індекси інфляції). Державна служба статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.

Облікова ставка Національного банку. Національний банк України. URL: https://cutt.ly/ZSkUsMS.

Про Державний бюджет України на 2022 рік: Закон України від 02 груд. 2021 № 1928-IX. URL: https://cutt.ly/iSkUnP1.

Старі та нові виклики для світової економіки: інфляція. Finance.ua. 2022. URL: https://cutt.ly/SSalzQA.

Coronavirus (COVID-19) Vaccinations. Our World in Data. URL: https://ourworldindata. org/covid-vaccinations.

Euro area annual inflation up to 5.0%. Eurostat. 2022. URL: https://cutt.ly/ LSftEsW.

Global food prices rose ‘sharply’ during 2021. United Nations. 2022. URL: https://news.un.org/en/story/2022/01/1109212.

Treshchov M., Munko A. Reshoring as a way of industrial breakthrough of Ukraine for sustainable development. Sustainable development of territories: challenges and opportunities: monograph / Bobrovska O. Yu., Krushelnytska T. A, Prokopenko L. L. [etc.]; ed. by O. Yu. Bobrovska. International Center for Research, Education and Training. MTÜ. Tallinn, Estonia, 2021. С. 97 – 106.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-17

Як цитувати

Трещов, М. М. (2022). ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ: РИЗИКИ ТА НАПРЯМИ ЗМІН. Таврійський науковий вісник. Серія: Публічне управління та адміністрування, (1), 87-93. https://doi.org/10.32851/tnv-pub.2022.1.12