ВПРОВАДЖЕННЯ МЕХАНІЗМУ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНОГО ПАРТНЕРСТВА У СФЕРІ ЗАХИСТУ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/tnv-pub.2024.3.1Ключові слова:
державно-приватне партнерство, критична інфраструктура, підвищення кваліфікації, система підготовка кадрів, сфера захисту критичної інфраструктуриАнотація
Глобалізація та швидкі зміни навколишнього середовища вимагають пошуку нових методів і механізмів партнерства не лише між національними економіками на макрорівні, а й між учасниками ринкових відносин всередині держави – на мікрорівні. Одним із таких механізмів співпраці є розвиток державно-приватного партнерства. В умовах розбудови цифрового світу та розвитку інформаційних технологій особливого значення набувають проблеми професійної підготовки спеціалістів ІТ-сфери, у тому числі фахівців сфери захисту критичної інфраструктури. Зовнішні та внутрішні загрози у безпековому середовищі України актуалізують потребу підвищення рівня професійної компетенції фахівців, які в умовах протидії збройній агресії російської федерації опікуються питаннями виявлення, запобігання і нейтралізації загроз безпеці об’єктів критичної інфраструктури, а також мінімізації та ліквідації наслідків у разі їх реалізації. У контексті проведення освітніх реформ у всіх сферах діяльності українського суспільства, співробітництво між державою та приватним сектором шляхом створення дієвої та ефективної системи підготовки кадрів та підвищення компетентності фахівців сфери захисту критичної інфраструктури набуває особливої актуальності та потребує окремої уваги. У статті розглянуто методологічні засади формування державно-приватного партнерства у сфері захисту критичної інфраструктури, здійснено аналіз нормативно-правового підґрунтя щодо формування державно-приватного партнерства у зазначеній сфері, наведено приклади зарубіжного досвіду розбудови державно-приватного партнерства, запропоновано механізм реалізації державно-приватного партнерства у сфері захисту критичної інфраструктури, який спрямований на подальшу розбудову державно-приватного партнерства, впровадження нових інформаційних та освітніх технологій, застосування прогресивних форм організації освітнього процесу та активних методів навчання, а також сучасних навчально-методичних матеріалів, які в сукупності є основою для всебічного розвитку людини та добробуту населення в цілому.
Посилання
Арсенович Л. А. Деякі питання удосконалення державно-приватної взаємодії у сфері кіберосвіти. Публічне управління і адміністрування в Україні. Випуск № 31. 2022. С. 23–30.
Про критичну інфраструктуру : Закон України № 1882-IX від 16.11.2021 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1882-20#Text.
Жевелєва І. С. Правові засади забезпечення інформаційної безпеки об’єктів критичної інфраструктури. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія : Юридичні науки. 2020. № 5. С. 22–28.
Лук’яненко І. Г. Роль державно-приватного партнерства в розбудові критичної інфраструктури для досягнення цілей сталого розвитку в Україні / І. Г. Лук’яненко, М. Е. Мар’янович. Економіка, фінанси, грошовий обіг і кредит. 2020. № 1. С. 291–297.
Павлов Д. М. Правові та організаційні засади забезпечення захисту критичної інфраструктури у контексті формування нової безпекової парадигми України / Д. М. Павлов, М. А. Микитюк. Честь і закон. 2020. № 4 (75). С. 69–77.
Cуходоля О. М. Захист критичної інфраструктури в умовах гібридної війни: проблеми та пріоритети державної політики України / О. М. Cуходоля. Стратегічні пріоритети. 2016. № 3. С. 62–76.
Губанова Т. Державно-приватне партнерство у сфері освіти і науки в Україні: нормативно-правова характеристика. Підприємництво, господарство і право. 2019. Вип. № 6. С. 220–224.
Шевчук О. А. Державно-приватне партнерство в сфері інноваційного розвитку : дис. … доктора філософ. у галузі публ. управлін. та адмініструв. : 281 / Державний університет «Житом. політех». Житомир, 2021. 175 с.
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про Стратегію кібербезпеки України» : Указ Президента України № 447/2021 від 26.08.2021 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/447/2021#Text.
Про схвалення Концепції створення державної системи захисту критичної інфраструктури : розпорядження Кабінету Міністрів України № 1009-р від06.12.2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1009-2017-%D1%80#Text.
Про державно-приватне партнерство : Закон України № 2404-VI від 01.07.2010 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2404-17#Text.
Якайтіс І. Б. Механізми державного управління інноваційним розвитком вищої освіти в Україні : автореф. дис. … канд. наук. з держ. упр. : 25.00.02. Івано-Франківськ, 2018. 22 с.
Про утворення Державної служби захисту критичної інфраструктури та забезпечення національної системи стійкості України : постанова Кабінету Міністрів України № 787 від 12.07.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/787-2022-%D0%BF#Text.
Держспецзв’язку посилює співпрацю у сфері кіберзахисту та захисту критичної інфраструктури : веб-сайт. URL: https://www.cip.gov.ua/ua/news/derzhspeczv-yazku-posilyuye-spivpracyu-u-sferi-kiberzakhistu-ta-zakhistukritichnoyi-infrastrukturi.