ПРОФІЛАКТИКА І ПОДОЛАННЯ ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ ФАХІВЦІВ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ І ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.5.15

Ключові слова:

емоційне вигорання, профілактика і подолання, харчова промисловість, психологічне благополуччя, психоемоційна підтримка, стрес, робоче середовище, командний дух, психологічна стійкість, методи управління стресом, професійна діяльність

Анотація

Ця стаття присвячена вивченню причин та наслідків емоційного вигорання, а також практичним заходам щодо його профілактики та подолання. Емоційне вигорання про- являється у вигляді фізичного та психічного виснаження, цинізму та зниження особистої ефективності, що негативно позначається не лише на здоров’ї працівників, але й на загальній продуктивності підприємств. Стаття детально аналізує основні фактори, що сприяють розвитку емоційного вигорання, такі як високі вимоги до продуктивності, сезонні коливання, конкуренція на ринку, недостатня соціальна підтримка, фінансові труднощі, монотонність завдань та негативна організаційна культура. Увага приділяється важливості підтримки психологічного благополуччя працівників для запобігання вигоранню, а також необхідності створення здорового робочого середовища. Окремо обговорюються результати досліджень, що підтверджують актуальність проблеми емоційного вигорання, в тому числі роботи таких фахівців, як Крістіна Маслач, яка розробила шкалу для вимірювання рівнів вигорання, і Т. К. Мохамед, який аналізує вплив організаційної культури на запобігання вигоранню. В статті наводяться рекомендації щодо запровадження програм підтримки працівників, які включають навчання та розвиток, організацію робочого процесу та створення умов для гнучкого графіка. Зокрема, стаття пропонує методи профілактики, серед яких особлива увага приділяється важливості психоемоційної підтримки, навчання технікам управління стресом, формуванню позитивного мислення та розвитку командного духу. Такі тренінги сприяють формуванню навичок ефективного подолання стресових ситуацій і зміцнюють психологічну стійкість працівників. У підсумку, стаття наголошує на важливості комплексного підходу до профілактики та подолання емоційного вигорання, що дозволяє не лише зберегти здоров'я працівників, але й забезпечити ефективну діяльність підприємств у умовах високої конкуренції. Вона сприяє формуванню більш свідомого ставлення до психоемоційного благополуччя на робочому місці та відкриває нові перспективи для подальших досліджень у цій галузі.

Посилання

Бурлачук, Л. Ф., & Морозова, М. О. Психологічні аспекти професійного вигорання. Київ: Либідь. 2019. 152 с.

Варнавська, І.В. Чинники профілактики синдрому емоційного вигоряння у професійній діяльності педагогів. Наука і техніка сьогодні (Серія «Педагогіка», Серія «Право», Серія «Економіка», Серія «Фізико-математичні науки», Серія «Техніка»), 2023. 13(27), 489-499.

Гудкова, Т. М. Управління стресом та емоційним вигоранням у професійній діяльності. Київ: ВД Академія. 2019. 144 с.

Корнєєва, М. Психологічна профілактика стресу та емоційного вигорання в умовах виробничого середовища. Практична психологія, 2020. 3, 31-37.

Савчук, А. С. Психологія професійного вигорання. Київ: Наукова думка. 2020. 180 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30

Як цитувати

Варнавська, І. В. (2024). ПРОФІЛАКТИКА І ПОДОЛАННЯ ЕМОЦІЙНОГО ВИГОРАННЯ ФАХІВЦІВ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ І ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ. Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (5), 142-149. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.5.15