ШЛЯХИ ЗМЕНШЕННЯ КОРУПЦІЙНИХ РИЗИКІВ У ВІЙСЬКОВИХ ОПЕРАЦІЯХ З УРАХУВАННЯМ МІЖНАРОДНОГО ДОСВІДУ ВЕДЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-pub.2024.2.7

Ключові слова:

корупція, корупційний ризик, запобігання корупції, військова сфера, проблеми корупції

Анотація

Особливо небезпечною вважається корупція у військовій галузі, в якій сприятливе середовище для її зростання й розповсюдження. Це вагомо шкодить ефективності військової організації й готовності армії, підриває довіру громадськості й міжнародних партнерів до збройних сил, перешкоджає гарантуванню безпеки громадян та, в найгіршій ситуації, стає загрозою механізмам демократичного управління й основоположним принципам існування держави в сучасних умовах. З’ясовано, що ступінь корупції під час війни тільки збільшується, що вважається закономірним в обставинах несталості й націленості держави на те, щоб зберегти суверенітет і територіальну цілісність. Шкода, заподіяна війною, є додатковим фактором, що активізує неконтрольовані вияви корупції. На тлі воєнного протистояння введення міжнародних стандартів і практик здатне обумовити зміцнення правових і регуляторних механізмів у боротьбі з корупцією. Зусилля, докладені Україною в запобігання корупції у мирний період, відіграють значну роль. Проте в наступних заходах протидії корупції важливе значення має розуміння потреби якнайширше переглянути нормативні акти згідно зі складною ситуацією й напрацювати дієве законодавство для післявоєнного часу, націленого на недопущення безперервного посилення корупції й осмислення руйнівного впливу згаданого явища. Наведено головні проблеми корупції у військовій сфері, зокрема неналежні контроль та прозорість, мала зарплата для військовослужбовців, нетранспарентність в ухваленні рішень, а також кадрові проблеми. З’ясовано, що Щ\ щоб подолати проблеми стосовно протидії корупції у військовій сфері, слід проаналізувати військові корупційні кримінальні порушення; ввести «прозорі» інститути публічних закупівель, зважаючи на потреби й вимоги правового режиму воєнного стану; здійснити повернення механізму декларування військових посадових осіб. Лише завдяки консолідованим зусиллям можливо досягти стабільних ефектів щодо гарантування чесності, результативності й відданості військової сфери.

Посилання

Малишко І.В. Міжнародний досвід подолання корупції в умовах війни. «Антикорупція та доброчесність»: матеріали Всеукраїнського круглого столу присвячені Міжнародному дню боротьби з корупцією – м. Біла Церква: БНАУ, 2023. 73 с. С. 8-10 URL: https://rep.btsau.edu.ua/bitstream/BNAU/9596/1/Mizhnarodnyj_dos.pdf.

Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014 р. № 1700-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text.

Сьомін С.В., Дрьомов С.В. Міжнародний досвід боротьби з корупцією в секторі безпеки: висновки для України. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/nacionalna-bezpeka/mizhnarodniy-dosvid-borotbi-z-korupcieyu-v-sektori-bezpeki.

Тагаєв Т. Протидія корупції в оборонному секторі: основні ризики тавиклики. Посилення доброчесності та протидія корупції в оборонному секторі України: зб. матеріалів Міжнар. конф., 16 травня 2011 р. Київ: Нац. ін-т стратегічних досліджень, 2011. С. 6-9.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-11

Як цитувати

Серьогіна, Н. О., & Мазалов, А. М. (2024). ШЛЯХИ ЗМЕНШЕННЯ КОРУПЦІЙНИХ РИЗИКІВ У ВІЙСЬКОВИХ ОПЕРАЦІЯХ З УРАХУВАННЯМ МІЖНАРОДНОГО ДОСВІДУ ВЕДЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ. Таврійський науковий вісник. Серія: Публічне управління та адміністрування, (2), 51-57. https://doi.org/10.32782/tnv-pub.2024.2.7