РОЗРОБКА МОДЕЛІ СКЛАДАННЯ РОЗКЛАДУ ЗАНЯТЬ МЕТОДОМ ЕВОЛЮЦІЙНОГО ПОШУКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32851/tnv-tech.2022.2.1

Ключові слова:

навчальний заклад, навчальний процес, Big Data технології, алгоритм еволюційного пошуку, математична модель розкладу, генетичний алгоритм.

Анотація

Складання розкладу представляє собою надзвичайно трудомісткий та складний процес, який полягає у встановленні послідовності зустрічей викладачів і здобувачів вищої освіти у заздалегідь заданий проміжок часу, з урахуванням задоволення низки обмежень різного характеру. Беручи до уваги той факт, що в більшості українських вищих навчальних закладах складання розкладу відбувається вручну, при цьому, у зв’язку з надзвичайною складністю урахування всіх обмежень, велику увагу приділяють автоматизації складання розкладу. Проте процесу автоматизації передує розробка правильного математичного алгоритму, на основі якого створюватиметься система. Він є ядром всієї системи, тому перш ніж сідати за проектування та розробку програмного продукту, потрібно скласти правильну математичну модель та метод (алгоритм) для системи. Це є надзвичайно складним процесом, оскільки потрібно враховувати безліч чинників та факторів. В статті розглядається використання еволюційного алгоритму в процесі розробки математичної моделі для складання розкладу у вищому навчальному закладі. Висуваються обов’язкові обмеження та бажані вимоги до розкладу в університеті. Описується початкова інформація основних математичних множин, які характеризують математичну модель ВНЗ: множина груп здобувачів, множина аудиторій, множина дисциплін, множина викладачів, множина навчальних пар. Описуються основні сутності, необхідні для складання будь- якого розкладу в університеті. Наводяться і математично обґрунтовуються різні обмежуючі обов’язкові та бажані умови достовірності математичної моделі розкладу для вищого навчального закладу, що розробляється. Поставлена задача для подальшої реалізації еволюційного пошуку оптимального розкладу з використанням генетичного алгоритму.

Посилання

Теорія розкладів. 2022. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Теорія_розкладів (дата звернення 20.03.22).

Розклад занять. 2022. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Розклад_занять (дата звернення 20.03.22).

Алгоритм імітації відпалу. 2021. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Алгоритм_імітації_відпалу (дата звернення 21.03.22).

Жадібне розфарбовування. 2021. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Жадібне_розфарбовування (дата звернення 21.03.22).

Еволюційний алгоритм. 2021. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Еволюційний_алгоритм (дата звернення 21.03.22).

Кисіль В.В., Драч І.В., Кисіль Т.М. Модель задачі складання та оптимізації розкладу занять за умови задоволення об’єктивних та суб’єктивних вимог навчального закладу. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: технічні науки. 2019. Том 30 (69) Ч. 1. № 6. С. 65–70.

Бойко О.М. Еволюційна технологія розв’язування задачі складання розкладів навчальних занять. Штучний інтелект. 2006. Вип. № 3. С. 341–348.

Снитюк В.Є., Сіпко Є.Н. Аспекти формування цільової функції в задачі складання розкладу занять у вищих навчальних закладах на основі суб’єктивних переваг. Автоматика. Автоматизація. Електротехнічні комплекси і системи. 2013. Вип. № 2. С. 98–104.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-17

Як цитувати

Димова, Г. О. (2022). РОЗРОБКА МОДЕЛІ СКЛАДАННЯ РОЗКЛАДУ ЗАНЯТЬ МЕТОДОМ ЕВОЛЮЦІЙНОГО ПОШУКУ. Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (2), 3-9. https://doi.org/10.32851/tnv-tech.2022.2.1

Номер

Розділ

КОМП’ЮТЕРНІ НАУКИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ