ВМІСТ НІТРИТІВ У М’ЯСОПРОДУКТАХ
DOI:
https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.1.17Ключові слова:
харчування, консервація, м’ясні вироби, нітрити, ГДК – гранично допустима концентраціяАнотація
Одним з найважливіших завдань для будь-якої країни є забезпечення населення продуктами харчування. Так, правильне харчування дійсно відіграє важливу роль у забезпеченні здоров’я нації. Продукти харчування не лише мають забезпечувати організм людини необхідними поживними речовинами і енергією, але й виконувати профілактичні та лікувальні функції. Дотримання збалансованого раціону, який містить різноманітні види продуктів харчування, дозволяє забезпечити організм необхідними мікро- та макроелементами, вітамінами, амінокислотами та іншими корисними речовинами. Це сприяє зміцненню імунної системи, підтримці оптимальної ваги та зниженню ризику виникнення різних хвороб, включаючи серцево-судинні захворювання, цукровий діабет та ожиріння. Загальновідомо, що неправильне харчування може призвести до розвитку різних захворювань, включаючи хронічні захворювання та проблеми зі здоров’ям. Тому важливо популяризувати правильне харчування та надавати належну інформацію про корисність різних продуктів харчування. Застосування наукових досліджень у галузі харчування дозволяє розробляти продукти з підвищеною біологічною цінністю, які можуть виконувати не лише основні функції харчування, але й підтримувати здоров’я та попереджувати розвиток захворювань.Таким чином, забезпечення населення якісними та корисними продуктами харчування є одним із стратегічних завдань для будь-якої країни з метою збереження здоров’я нації та підвищення якості життя громадян. Вивчення вмісту шкідливих речовин у харчових продуктах та їх походження дійсно є дуже важливим завданням для забезпечення безпеки харчових продуктів та захисту здоров’я споживачів. Під час переробки сировини можуть додаватися різні речовини або проходити процеси, які можуть призводити до утворення шкідливих сполук. Зокрема, при виробництві м’ясних продуктів можуть використовуватися консерванти. Нами досліджено вміст нітритів у ковбасних виробах, що реалізуються на місцевому ринку м’ясних виробів середнього цінового сегменту.
Посилання
Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини : Закон України. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002. № 48. С. 359. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/191-15
Про затвердження Санітарних правил і норм по застосуванню харчових добавок : Наказ МОЗ № 222 від 23.07.96 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0715-96#Text
Ластухін Ю.О., Воронов С.А. Органічна хімія. Підручник для вищих навчальних закладів. Львів : Центр Європи, 2006.
Дубініна А. А., Малюк Л. П., Селютіна Г. А. Токсичні речовини у харчових продуктах та методи їх визначення: підручник. Київ : ВД «Професіонал», 2007. 384 с.
Смоляр В. І., Циганенко О. І., Петрашенко І. Нітрати, нітрити та нітрозоаміни у харчових продуктах і раціонах. Проблеми харчування. 2007. № 3. С. 15−23.
Верголяс М.Р. Оцінка токсичності нітратів у воді з використанням цитоморфологічних показників тест-організмів. Екологічні науки. 2020. № 3(30). С. 129–132.
Толчинський О.В. Походження та наслідки нітратної інтоксикації для людини і тварин. Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту. Сер. Біол. 2013. № 2 (55). С. 122–125.
Смоляр В.І. Харчова експертиза. К. : Здоров’я, 2005. 505 с.
ДСТУ 4436:2005 Ковбаси варені, сосиски, сардельки, хліби м`ясні. Загальні технічні умови / Наказ Держспоживстандарту України № 175 від 15 липня 2005 р. URL: https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page?id_doc=77099.
ДСТУ ISO 2918:2005 М’ясо та м’ясні продукти. Метод визначення загального вмісту нітриту (контрольний метод) / Національний стандарт україни наказ Держспоживстандарту України №345 від 2 грудня 2005 р. чинний з 2007-04-01. URL: https://zakon.isu.net.ua/sites/default/files/normdocs/dstu_iso_2918_2005.pdf