РОЗБІР ВИДІВ КІБЕРЗАХИСТУ В ОПЕРАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ
Ключові слова:
мобільна безпека, операційні системи, кіберзахист, Android, iOS, шифрування, аутентифікація, пісочниця, шкідливе програмне забезпечення, безпека данихАнотація
Сучасні мобільні пристрої стали невід’ємною частиною повсякденного життя і активно використовуються як в особистих, так і корпоративних цілях. Це спричинило зростання кількості кіберзагроз, націлених на смартфони. У цій статті проведено аналіз видів кіберзахисту, що реалізуються в операційних системах мобільних телефонів, таких як Android та iOS. Розглядаються апаратні та програмні методи забезпечення безпеки, особливості архітектури та механізми захисту даних. Стаття містить порівняльну таблицю підходів двох провідних ОС, схеми рівнів захисту та опису функціонування основних технологій: шифрування, аутентифікація, пісочниця, контроль дозволів. Також обговорюються типові загрози та способи їхньої нейтралізації. Види кіберзахисту були описані та класифіковані, розглянуті їх механізми захисту та приклади реалізації. Апаратні механізми захисту розглянути на прикладі Secure Enclave (Apple) та Titan M (Google Pixel), представлена схема порівняння. Програмні захист представлений на прикладі пісочниця (sandboxing) та контролю дозволів. Перелічені методи аутентифікації та керування доступом, розглянута, наведена формула оцінки стійкості пароля з прикладом. Буди виділені такі мережеві та хмарні механізми захисту, як VPN та захищений DNS, Private Relay (iCloud+) та Google Play Protect. Наочно представлена схема роботи Private Relay та Google Play Protect. Також показані типові загрози для операційних систем мобільних телефонів та представлений порівняльний огляд систем безпеки Android та iOS за різними критеріями. Все це націлено проти шкідливого програмного забезпечення для безпеки даних мобільних пристроїв. Висновки ґрунтуються на узагальненні поточних реалізацій кіберзахисту, наукових публікацій та практичних досліджень. Представлений матеріал може бути корисним фахівцям у галузі інформаційної безпеки, розробникам мобільних додатків та користувачам, зацікавленим у захисті особистих даних.
Посилання
Безпека і кібербезпека смартфонів. Datami Newsroom. 2025. URL: https://datami.ee/ua/blog/bezpeka-i-kiberbezpeka-smartfoniv/ (дата звернення: 22.04.2025).
Кібербезпека. Аспект 2: мобільні телефони. Міністерство оборони України. URL: https://www.mil.gov.ua/ukbs/shhodenni-kiberzagrozi/kiberbezpeka-aspekt-2-mobilni-telefoni.html (дата звернення: 22.04.2025).
Практичні підходи до кіберзахисту мобільних пристроїв за допомогою рішення Endpoint Detection and Response / P. Штонда та ін. Електронне фахове наукове видання «Кібербезпека: освіта, наука, техніка». 2023. Том 1, № 21. С. 17–31. ISSN 2663-4023. DOI: https://doi.org/10.28925/2663-4023.2023.21.1731
Безпека мобільних пристроїв. Кібер Брама. URL: https://stopfraud.gov.ua/cybersecurity-in-life/bezpeka-mobilnyh-prystroyiv-i734 (дата звернення: 23.04.2025).
Безпека у хмарі: поради та кращі практики. Smart. 2023. URL: https://cloud.smart-it.com/news-post/cloud-security-tips-and-best-practices/ (дата звернення: 24.04.2025).
Інтернет-безпека телефона: як запобігти інфікуванню пристроїв. ESET. 2019. URL: https://www.eset.com/ua/about/newsroom/blog/smartphone-security/internet-bezopasnost-telefona-kolichestvo-vredonosnykh-programm-dlya-mobilnykh-devaysov-vozroslo/?srsltid=AfmBOoouo2vzh7CtIfYsO8OuzYxKOiHWraRxnEz-GWOZA6uslkFRLmB43 (дата звернення: 24.04.2025).