МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТНОГО ПІДХОДУ В СИСТЕМІ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/tnv-pub.2025.1.5Ключові слова:
публічне управління, проектний підхід, міжсекторна взаємодія, механізм, реалізаціяАнотація
В статті доведено, що сучасна державна політика спрямована на досягнення національних цілей і стратегічних завдань через здійснення проектної діяльності суб'єктами публічного управління всіх рівнів, що знайшло відображення в безлічі правових і методичних документів, що містять норми та рекомендації для реалізації проектів за умов, коли всі функції управління закріплені за органами влади. У той час, коли для досягнення пріоритетів держави можуть бути використані механізми міжсекторної взаємодії, що мають на увазі поділ функцій управління з бізнес-структурами і місцевими співтовариствами та трансформацію суб'єктно-об'єктних відносин у системі публічного управління в контексті актор-концепції. У зарубіжних країнах і вітчизняній практиці реалізації проектного підходу в системі публічного управління сформувалися тенденції розвитку проектного менеджменту, багато з яких відповідають принципам дуальності. Дуальність реалізації проектного підходу за участю структур публічного управління по відношенню до середовища та команди, що бере участь у реалізації управлінських функцій, має на увазі виділення двох окремих напрямів: транснаціональний проектний менеджмент і проектний менеджмент, реалізований на території конкретної держави. Дуальність реалізації проектного підходу за участю структур публічного управління на території багатьох країн – найкращих практик: проектний менеджмент як метод здійснення повноважень і функцій органів влади; участь структур публічного управління в проектах міжсекторної взаємодії (державно-приватне) партнерство, ініціативне проектування), застосування проектного менеджменту в публічному управлінні для реалізації функцій та повноважень органів влади в рамках програмно-цільового підходу. Розроблений методологічний каркас дослідження розкриває понятійний простір ключових складових в сфері реалізації проектного підходу у системі громадського управління: елемент, суб'єкт, об'єкт, система, технологія, метод, інструмент, механізм. У рамках запропонованого підходу проектний підхід слід розуміти як технологію публічного управління, яка за рахунок механізмів міжсекторної взаємодії приводить систему публічного управління в рух.
Посилання
Долішній М., Злупко С., Писаренко С. Регіональна політика та механізм її реалізації : монографія. Киів: Наукова думка, 2003. 503 с.
Регіони України: проблеми та пріоритети соціально-економічного розвитку : монографія / З. С. Варналій, А. І. Мокій, О. Ф. Новікова та ін. Національний ін-т стратегічних досліджень. Київ : Знання України, 2005. 498 с.
Державна регіональна політика України: особливості та стратегічні пріоритети. Монографія / За ред. З. С. Варналія. К.: НІСД, 2007. 820 с.
Кизим М. О., Узунов В. В. Програмно-цільовий підхід до державного управління соціальною напругою в регіонах країни : монографія. Харків : ВД «ІНЖЕК», 2007. 204 с.
Нерівномірність регіонального розвитку в Україні: теоретико-методологічні засади і інструментарій оцінки : монографія / М. О. Кизим, О. В. Раєвнєва, А. Ю. Бобкова. Харків : ФОП Лібуркіна Л. М.; ВД «ІНЖЕК», 2011. 200 с.
Бориславська О., Заверуха І., Захарченко Е. Децентралізація публічної влади: досвід європейських країн та перспективи України. Швейцарсько-український проєкт «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Київ : ТОВ «Софія», 2012. 128 с.
Бобровська О. Ю., Крушельницька Т. А., Латинін М. А. Потенціал розвитку територій: методологічні засади формування і нарощення : монографія. Дніпро : ДРІДУ НАДУ, 2017. 362 с.
Ткачук А. Ф., Маркіян Д. Внутрішні та зовнішні ресурси для розвитку громади, або Чому брак грошей не є первинною проблемою громади? Київ: ІКЦ «Легальний статус», 2016. 152 с.
Борщ Г. А., Вакуленко В. М., Гринчук Н. М., Дехтяренко Ю. Ф., Ігнатенко О. С., Куйбіда В. С., Ткачук А. Ф., Юзефович В. В. Ресурсне забезпечення об’єднаної територіальної громади та її маркетинг : навч. посіб. Київ, 2017. 107 с.
Беновська Л. Я. Територіальна громада як суб’єкт регулювання розвитку території: теоретичні аспекти. Регіональна економіка. 2018. № 1. С. 30–39.