УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДІВ МЕТРОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ ГЕОДЕЗИЧНИХ ПРИЛАДІВ ПРИ ВПРОВАДЖЕННІ «КОМПЛЕКСУ НАЗЕМНОГО ГЕОДЕЗИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2025.2.57

Ключові слова:

засоби вимірювань (ЗВ), Комплекс наземного геодезичного забезпечення (КНГЗ), метрологічний контроль

Анотація

Сучасні геодезичні прилади зручні в роботі, високопродуктивні, забезпечують високу точність вимірювань. Їх правильна експлуатація потребує від виконавців робіт поглиблених знань та навичок. Тому, до навчальних планів землевпорядної спеціальності (193) включено дисципліну «Електронні геодезичні прилади», в ході проходження якої, вивчають конструкцію та метрологічні характеристики сучасних приладів геодезичного призначення, а також методи метрологічного контролю. Високоточні геодезичні вимірювання потребують таких засобів вимірювань (ЗВ), які забезпечували б максимальну продуктивність праці під час польових вимірюваннях і високу стабільність їх основних технічних параметрів. Прагнення до часткової або повної автоматизації процесів вимірювання призвело до створення ЗВ, які вимагають виключно дбайливого поводження й можливості постійного контролю за їх нормальною експлуатаційною придатністю. На даний час метрологічний контроль геодезичних приладів реалізується за допомогою спеціальних лабораторних установок та геодезичних полігонів, але кількість метрологічних лабораторій, які надають послуги з метрологічного контролю засобів вимірювання (ЗВ) в Україні недостатня, тому необхідно шукати нові можливості зі створення та використання більш зручних методів метрологічного контролю.Багаторічний досвід експлуатації засобів вимірювальної техніки в Україні (теодолітів, нівелірів, тахеометрів, гірокомпасів, рулеток тощо) вказує на необхідність постійного контролю їх працездатності і стабільності параметрів до і після проведення топографо-геодезичних робіт у зв’язку з великою ймовірністю пошкодження приладу як за рахунок некомфортних, умов роботи на об’єктах, так і за рахунок несприятливих умов транспортування вимірювальної техніки до місця роботи й назад. Комплекс наземного геодезичного забезпечення (КНГЗ) в Університеті призначений для перевірок, регулювань, досліджень і еталонування геодезичної вимірювальної техніки. Експлуатація КНГЗ виключає можливість використання в роботі несправної геодезичної вимірювальної техніки; зменшує витрати часу на еталонування електронних приладів за рахунок виключення його транспортування на пункти вихідних сторін державної геодезичної мережі (ДГМ).

Посилання

Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1314-18

ДСТУ 7212:2011. Метрологія. Державна повірочна схема для засобів вимірювальної техніки площинного кута. Київ : Держспоживстандарт України, 2011. 3 с.

Боровий В. О., Бурачек В. Г. Високоточні інженерно-геодезичні вимірювання: навч. підруч. Вінниця: Нілан, 2017. 235 с.

Полякова Н. О. Метрологія і стандартизація: навч. посібн. Київ : ПП «Фітосоціоцентр», 2015. 214 с.

Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів: Наказ Мінекономрозвитку України від 08.02.2016 № 193 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0278-16

Standard Length of Plover Cove EDM Calibration Baseline [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.geodetic.gov.hk/common/data/calibration_edm_base/Plover_Cove_EDM_Calibration_Baseline.pdf.

ДСТУ-Н Б В.1.3-1:2009. Виконання вимірювань, розрахунок та контроль точності геометричних параметрів: [нормативний документ]. Київ : Мінрегіонбуд України, 2010. 71 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-29

Як цитувати

Яценко, В. М., & Шаталова, Ж. О. (2025). УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДІВ МЕТРОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ ГЕОДЕЗИЧНИХ ПРИЛАДІВ ПРИ ВПРОВАДЖЕННІ «КОМПЛЕКСУ НАЗЕМНОГО ГЕОДЕЗИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ». Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (2), 560-567. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2025.2.57

Номер

Розділ

БУДІВНИЦТВО ТА ЦИВІЛЬНА ІНЖЕНЕРІЯ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають