АНАЛІЗ МЕТОДІВ КОМП’ЮТЕРНОГО ЗОРУ В ЗАДАЧАХ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ОСІБ У ВІДЕОПОТОЦІ
DOI:
https://doi.org/10.32851/tnv-tech.2022.3.6Ключові слова:
ком’ютерний зір, нейронні мережі, розпізнавання об’єктів, методиАнотація
Завдання виявлення обличчя на зображенні часто є першим кроком у процесі розв’язання задачі вищого рівня – розпізнавання особи, деталей особи або її міміки. Крім того, інформація про присутність та кількість осіб на зображенні може бути корисною в системах автоматичного обліку кількості відвідувачів; системах пропускного контролю в установах, аеропортах та метро; автоматичних системах запобігання нещасним випадкам; інтелектуальних інтерфейсах «людина-комп’ютер»; у фототехніці для автоматичного фокусування на обличчі людини, а також для стабілізації зображення особи з метою полегшення розпізнавання емоцій; для розширення зони стереобачення під час створення систем 3D відображення. Те, що для нас є фотографією, для системи розпізнавання образів – лише набір пікселів з різними параметрами кольору. Щоб навчити систему розпізнавати на зображенні окремі об’єкти, необхідно надати їй датасета – набір з тисяч зображень, в яких зазначено, де саме знаходиться потрібний об’єкт. Наприклад, якщо ми хочемо, щоб система навчилася розпізнавати на знімках людей, потрібно показати їй безліч фотографій людей різного віку, в різних позах і одязі, в різних умовах. Після подібного тренування система зможе безпомилково розпізнати людину на фотографіях. Однак напрошується інше запитання: якщо для системи фотографія – це просто сукупність пікселів, то як же нейросеть розуміє, що саме зображено на фото? Значне зростання обчислювальної потужності комп’ютерів та поява нових математичних моделей алгоритмів останніми роками дозволило домогтися начительного прогресу у сфері комп’ютерного зору. Нові технології, засновані на машинному навчанні, дозволяють створювати надійні рішення для складних адач розпознавальних образів. Дана стаття є оглядом основних підходів до вирішення завдань комп’ютерного зору, з акцентом на глибинне машинне навчання та штучні нейронні мережі. У статті розглянуто алгоритми розпізнавання об’єктів на зображенні, проведено аналіз методів, що застосовуються при обробці зображень, а також описано використання засобів машинного навчання в рамках роботи із зображеннями.
Посилання
Путятін Є. П., Гороховатській В.О., Матат О.О. Методи та алгоритми комп’ютерного зору: Навч. посібник. Х: СМІТ, 2006. 236 с.
Довбиш, А.С. Основи теорії розпізнавання образів: навч. посіб.: у 2-х ч. Суми : Сумський державний університет, 2015. Ч.1. 109 с.
Тимощук П. В. Штучні нейронні мережі. Навчальний посібник. Львів : Видавництво Львівської політехніки. 2011. 444 с.
Вовк С.М., Гнатушенко В.В., Бондаренко М.В. Методи обробки зображень та компютерний зір: Навчальний посібник. Д. : ЛІРА, 2016. 148 с.