ОГЛЯД ХОРЕОГРАФІЇ ВЕБ-СЕРВІСІВ WSMO ДЛЯ ВИКОНАННЯ СИНХРОННИХ ТА АСИНХРОННИХ ЗАПИТІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.2.4

Ключові слова:

сервіс-орієнтована архітектура, онтологія, WSMO, семантичний опис веб-сервісів

Анотація

Популярність Інтернету зумовлює стрімке зростання обсягів його інформаційного наповнення. Дані, які надають веб-ресурси орієнтовані здебільшого на розуміння людиною, і лише невелика їх частина придатна для обробки програмними агентами. Через це виникає складність у пошуку потрібної інформації, послуг або сервісів тощо. Це зумовило потребу у стандартизації ресурсів, а саме – уніфікації обміну даними між різними сервісами, чи інтегрування об’єктів реального світу в мережу Інтернет. Концепція семантичного Web (Semantic Web) дає можливість пов’язувати сервіси за допомогою опису взаємодії, включаючи пошук потрібних сервісів за запитом (Service Discovery). Таким чином досягається «розуміння» інформації не лише людиною, а й системами для подальшої автоматичної обробки програмами інших виробників, після чого вона передається користувачу. Другою концепцією, яка доповнює Семантичний Web є теоретичне уявлення про моделі предметних областей, або онтологією. Стандартом мови опису консорціумом W3C визначено XML (eXtensible Markup Language), що являє собою документ з переліком тегів та атрибутів, визначених певних протоколом або специфікацією. Для онтологій однією з таких специфікацій визначено RDF (Resource Definition Framework) – абстрактна мова метаданих, сформованих у вигляді графу. Консорціумом рекомендовано багато фреймворків для здійснення безпосереднього опису семантичної моделі, одним з прикладів є OWL (Web Ontology Language), що визначає мережу понять та відносини між ними. Іншою важливою адаптацією до програмування сервісних додатків є WSMO. Цей фреймворк підтримує безпосереднє виконання Service Discovery – викриття потрібних сервісів для виклику за запитом користувача, а також хореографію разом з оркестрацією, що робить його більш досконалим та повним рішенням у порівнянні з OWL-S. У статті розглядаються підходи, запропоновані фреймворком WSMO для оркестровки та хореографії веб-сервісів, а також недоліки цього рішення у контексті обробки нескінченних потоків даних (data streams).

Посилання

Wang H. A Formal Model of the Semantic Web Service Ontology (WSMO) [Електронний ресурс] / H. Wang, N. Gibbins // 13th IEEE International Conference on Engineering of Complex Computer Systems. Режим доступу до ресурсу: https://core.ac.uk/download/pdf/287750875.pdf.

Semantic Web Services – Concepts and Technology [Електронний ресурс] / M. Stollberg, C. Feier, D. Roman, D. Fensel // Digital Enterprise Research Institute. Режим доступу до ресурсу: https://michael-stollberg.de/publications/wsmobookchapter.pdf.

WSMO-Lite: Lightweight Semantic Descriptions for Services on the Web [Електронний ресурс] // W3C Member Submission. 2010. Режим доступу до ресурсу: https://www.w3.org/submissions/2010/SUBM-WSMO-Lite-20100823/.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-09

Як цитувати

Касьянчук, І. В. (2024). ОГЛЯД ХОРЕОГРАФІЇ ВЕБ-СЕРВІСІВ WSMO ДЛЯ ВИКОНАННЯ СИНХРОННИХ ТА АСИНХРОННИХ ЗАПИТІВ. Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (2), 46-52. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.2.4

Номер

Розділ

КОМП’ЮТЕРНІ НАУКИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ