АНАЛІЗ МОДЕЛЕЙ ЯКОСТІ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.5.11

Ключові слова:

фактори, метрики, атрибут якості, технічні вимоги, функціональність, продуктивність, зручність використання, стандарт

Анотація

Забезпечення якості програмного засобу включає в себе дії, котрі проводяться на кожній стадії його розробки. Ціль – надати гарантію того, що продукт відповідає функціональним та нефункціональним вимогам. На перший погляд, «якість програмного забезпечення» може здаватись абстрактним поняттям. Проте для менеджерів проекту, програмістів, спеціалістів з тестування, QA-інженерів та інших учасників процесу розробки продукту критерії якості прозорі та вимірювані. Отже, якість програмного забезпечення – це комплекс характеристик програмного продукту, який визначає здатність виконувати покладені на нього функції. Аналіз якості програмного забезпечення включає початкову оцінку, яка відповідає процесам виробництва якісного програмного продукту: моніторингу, плануванню, виконанню, зміні або підтримці. Поняття якості програми багатопланове й може бути виражене адекватно тільки деякою структурованою системою характеристик або атрибутів. Така система характеристик називається моделлю якості. Базова модель якості включає характеристики і відноситься до будь-якого типу програмних продуктів. Під час розробки вимог замовник формулює ті вимоги до якості, які найбільше підходять для програмного продукту, який замовляється. Визначення і планування якості ПЗ ґрунтується на положеннях стандартів у галузі, складанні планів-графіків робіт, процедури перевірки та ін. План забезпечення якості включає набір дій для перевірки процесів забезпечення якості (верифікація, валідація тощо) і формування документа з управління якістю. Управління якістю застосовується до процесів, продуктів і ресурсів, а також включає вимоги до процесів та їх результатів. Планування якості включає: − визначення продукту в термінах заданих характеристик якості; − планування процесів для отримання необхідної якості; − вибір методів оцінки планованих характеристик та встановленню відповідності продукту сформульованим вимогам. Мета дослідження: проаналізувати моделі якості програмного забезпечення. Предмет дослідження: моделі якості за Макколом, за Боемом, FURPS, Гецці, SATC, ISO 9126. Методи дослідження: аналіз, узагальнення та систематизація науково-методичних джерел з питань моделей якості для визначення найбільш оптимальної для використання. Основні результати й висновки: після попереднього аналізу різних моделей якості програмного забезпечення було визначено, що деякі з них є логічним розширеним продовженням попередніх моделей з використанням метрик якості, які дозволяють легше вимірювати й оцінювати якість програмних засобів.

Посилання

ISO/IEC 9126-1:2001. Software engineering – Software product quality – Part 1: Quality model.

Табунщик Г.В. Інженерія якості програмного забезпечення: навчальний посібник / Г.В. Табунщик, Р.К. Кудерметов, Т.І. Брагіна. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. 180с.

Процеси та системи підтримки якості програмних систем [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/16456/1/ (дата звернення: 03.10.2024).

Проектування інформаційних систем [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://elearning.sumdu.edu.ua/free_content/lectured:de1c9452f2a161439391120eef364dd8ce4d8e5e/20160217112601/165292/index.html (дата звернення: 10.11.2024).

Специфікація вимог до ПЗ [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://studfile.net/preview/5375896/ (дата звернення: 03.10.2024).

Принципи встановлення вимог розробки системи [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://org2.knuba.edu.ua/pluginfile.php/28593/mod_resource/content/1 (дата звернення: 03.11.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30

Як цитувати

Тузова, І. А., Тузов, О. В., Панченко, Т. Д., Чумак, О. А., & Стародуб, В. І. (2024). АНАЛІЗ МОДЕЛЕЙ ЯКОСТІ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ. Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (5), 106-113. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.5.11

Номер

Розділ

КОМП’ЮТЕРНІ НАУКИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають