ОБГРУНТУВАННЯ ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ РОЗРАХУНКОВОЇ ФОРМУЛИ МАКСИМАЛЬНОГО СТОКУ ВЕСНЯНОГО ВОДОПІЛЛЯ ДЛЯ РІЧОК ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2025.2.53Ключові слова:
максимальний стік, весняне водопілля, розрахункові характеристикиАнотація
Серед характеристик гідрологічного режиму річок, максимальний стік весняного водопілля, займає особливе місце внаслідок того виняткового значення, яке він має при наукових і практичних дослідженнях, а також при проєктуванні та експлуатації гідротехнічних споруд на річках. Умови формування екстремальних значень максимального стоку, частота їх виникнення, багаторічні тенденції є одними із найголовніших гідрологічних практичних розрахунків. Якщо розрахунки прогнозування максимального стоку весняного водопілля річок недостатньо надійні (обґрунтовані), то вони можуть призвести як до матеріальних втрат, у результаті руйнування гідротехнічних споруд, так й до несподіваних катастрофічних наслідків для населених пунктів, що знаходяться нижче за течією. А іноді призводить навіть до людських жертв. Все це ставить перед проєктувальниками вимоги високої відповідальності при призначенні розрахункових максимумів стоку. Але, з іншого боку, створення невиправдано великого запасу води призводить до завищення кошторисної вартості споруди, що занижує його рентабельність. По суті, при розрахунку максимального стоку, доводиться мати справу з необхідністю вирішення одночасно двох протилежних умов: безпеки споруди за період її експлуатації та економічної ефективності. Не зважаючи на те, що характеристики максимального стоку весняного водопілля річок мають широке використання, їх визначення в умовах, які обмежені вихідними даними, належать до недостатньо вивчених в теоретичному і практичному відношеннях. У сучасних нормативних документах, що діють в Україні, використовується багаторічний досвід теоретичних і практичних гідрологічних розрахунків, які накопичені науково-дослідними інститутами й проєктними водогосподарськими установами.
Посилання
Вишневський П. Ф. Зливи і зливовий стік на Україні. Київ : Наукова думка, 1964. 290 с.
Мокляк В. І. Максимальні витрати від талих вод на річках УРСР. Київ : 1957. 163 с.
Гопченко Є. Д., Овчарук В. А., Шакірзанова Ж. Р. Розрахунки та довгострокові прогнози характеристик максимального стоку весняного водопілля в басейні р. Прип’ять: Монографія. Одеса : Екологія, 2011. 336 с.
Гопченко Є. Д. Гідрологічні розрахунки [текст]: підручник для студентів ВНЗ / Гопченко Є. Д., Лобода Н. С., Овчарук В. А. Одеса : ТЕС, 2014. 483 c.
Гопченко Є. Д., Овчарук В. А., Романчук М. Є. Удосконалення розрахунково-нормативної бази для визначення характеристик максимального стоку дощових паводків і весняних водопіль / Вісник Одеського державного екологічного університету. 2017. Вип. 21. с. 49–55.
Овчарук В. А., Гопченко Є. Д. Сучасна методика нормування характеристик максимального стоку весняного водопілля рівнинних річок України / Український географічний журнал. 2018. No 2(102). С. 26–33.