ПЕЧИВО ПІСОЧНЕ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ НА ОСНОВІ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2023.6.17Ключові слова:
пісочне печиво, технологія, інгредієнти рослинного походження, лляне борошно, рецептура, поживна цінність, біологічна цінністьАнотація
Сьогодні різні верстви населення нашої країни все більше уваги приділяють питанням збереження здоров’я, покращення якості життя та продовження його тривалості. На всі ці фактори безпосередньо впливає спосіб життя та харчування людини. Розширення асортименту продукції, яка користується попитом у споживача є пріоритетним завданням для підтримання конкурентоспроможності в сучасних реаліях функціонування закладів ресторанного господарства. Одним з найбільш популярних трендів сучасного харчування, особливо серед молоді, є вегетаріанство, яке передбачає повне або часткове виключення з раціону продуктів тваринного походження. Це обмежує споживання вегетаріанцями традиційних харчових продуктів, у тому числі і кондитерських виробів, та потребує пошуку нових видів сировини, здатної забезпечити отримання продукції з відповідними споживчими властивостями, з необхідним комплексом основних нутрієнтів та біологічно активних речовин. Для виробництва печива пісочного спеціального призначення запропоновано використати кокосову олію, банани, кокосовий напій, а для поліпшення поживної цінності та калорійності запропоновано замінити частину пшеничного борошна на лляне. Використання рослинної сировини та лляного борошна дозволяє отримати печиво спеціального призначення зі збільшеною на 5 % калорійністю порівняно з контролем, що є досить позитивним для вегетаріанського харчування. Зростання калорійності дослідних зразків печива обумовлена переважно заміною маргарину на кокосову олію та в меншій мірі внесенням лляного борошна. Збільшення в рецептурі лляного борошна сприяє зростанню вмісту білків, жирів та зменшенню вуглеводів, що позитивно впливає на органолептичні показники печива такі як смак, аромат. В результаті досліджень підтверджено доцільність повної заміни в рецептурі печива пісочного, виготовленого за класичною рецептурою, компонентів тваринного походження на інгредієнти рослинного походження та збагачення печива лляним борошном. Розроблене печиво має поліпшену поживну цінність, характеризується приємними зовнішнім виглядом, ароматом, має гармонійний, приємний горіхово-банановий смак та розсипчасту структуру. При вживання 200 грамів печива пісочного спеціального призначення, з внесенням 15 % лляного борошна задовольняє потребу в наступних харчових речовин: у білках на 18 % та жирах на 26 % та вуглеводах на 32 %.
Посилання
Михайлик В.С. Технологія борошняних кондитерських пісочних виробів з використанням шроту. Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.16 – технологія харчової продукції. Державний торговельно-економічний університет, Київ, 2023.
Давидович О.Я, Ощипок І.М. Удосконалення технології печива пісочного із нетрадиційними добавками. Вісник ЛТЕУ. Teхнічні науки. 2021. № 28. С. 23–30.
Дорохович В.В., Михальська Л.В. Визначення впливу насіння чіа на якісні показники здобного печива на цукрі і фруктозі. Наукові праці НУХТ 2022. Том 28, № 2. С. 108–117.
Технологія харчових продуктів функціонального призначення: Т38 монографія / А.А. Мазаракі, М.І. Пересічний, М.Ф. Кравченко та ін.; за ред. д – ра техн. наук, проф. М.І. Пересічного. 2-ге вид., переробл. та допов. К.: Київ. Нац. торг.-е-кон. ун-т, 2012. 1116 с.
English Oxford Livihg Dictionaries. Електронний ресурс – джерело доступу: https://en.oxforddictionaries.com/.
Антонова, А.П. Збірник технологічних нормативів: Збірник рецептур на торти, тістечка, кекси, рулети, печиво, пряники, пряники та здобні булочні вироби. III частина. Хлібпродін-форм, 2000. С. 76–77.
Кокосова олія користь. Електронний ресурс – джерело доступу: https://salo.li/2a5cA6f
Які найкращі замінники вершкового масла Електронний ресурс-джерело: https://salo.li/a397796
5 варіантів, чим можна замінити яйця при приготуванні тіста. Електронний ресурс – джерело: https://salo.li/04D46Ff
Михайличенко, А. В. Фурманова Ю.П. Муси на основі рослинного молока без цукру як альтернативна безлактозна продукція для закладів ресторанного господарства. Проблеми формування здорового способу життя у молоді : тези доповідей ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених та студентів з міжнародною участю, 3 – 5 жовтня. Одеса : ОНАХТ, 2019. С. 151–153.
Антоненко А.В., Земліна Ю.В., Грищенко І.М., Приходько К.О., Гусаченко Я.С., Мандригель О.В. Сучасні технології заморожених десертів на основі рослинної сировини. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: технічні науки, 2019 Том 30 (69) Ч. 2 № 2. С. 143–148.
Павлюченко О.С., Дейниченко Л. Г., Кравчук А. В., Матиящук О. В., Силка І. М. Теоретичне і практичне обґрунтування рецептурного складу мафінів яблучних спеціального призначення. Наукові праці НУХТ. 2022. Том 28, № 1. С. 134–145.
Лляне жорнове борошно. Електронний ресурс – джерело: https://zemledar.ua/llyane-zhornove-boroshno
G. Karakurt, B. Özkaya, İ. Saka. Chemical composition and quality characteristics of cookies enriched with microfluidized flaxseed flour. LWT – Food Science and Technology. 2022. V. 154. Електронний ресурс – джерело доступу: https://salo.li/40F5E47
Євлаш В. В., Газзаві-Рогозіна Л. В., Сєногонова Л. І. Удосконалення технології печива пісочного з використанням лляного борошна. Прогресивні техніка та технології харчових виробництв ресторанного господарства і торгівлі. 2021. Вип. 1(33). C. 187–198.