РОЗРОБКА НОВОГО РЕЦЕПТУРНОГО СКЛАДУ М’ЯСО-РИБНИХ БУРГЕРІВ З ВИКОРИСТАННЯМ НАТУРАЛЬНОГО СТРУКТУРОУТВОРЮВАЧА
Ключові слова:
м’ясо курятини, м’ясо індички, скумбрія, макрель, гідроколоїди, бургери, рибний гель, структуровані продуктиАнотація
Технологія виробництва структурованих харчових продуктів ґрунтується на реалізації функціональних властивостей інгредієнтів сировини, які в технологічному потоці здатні до утворення структурованих систем.Щоб надати харчовим продуктам відповідної консистенції, необхідно застосовувати харчові добавки та білоквімісні наповнювачі, які модифікують і стабілізують їх структурно-механічні властивості.При рішенні оптимізаційної задачі у рецептурі контрольного зразка замінили м’ясо курятини на м’ясо індички, а скумбрію на рибу макрель. Всім відомо, що м’ясо курки або індички є низькокалорійним, допомагає худнути, вважається елементом правильного та здорового харчування. У м’ясі індички менше холестерину та насичених жирів, ніж у курці; калорійність індичатини також нижче; в індичку міститься досить велика кількість натрію, так що при її приготуванні не потрібно використовувати багато кухонної солі; м’ясо цього птаха є гіпоалергенним; у ньому вищий, ніж у курятині, вміст вітамінів А, У, Е, і навіть фосфору, кальцію і заліза. В роботі використовуємо гідроколоїди, а саме альгінату натрію для покращення сенсорних характеристик м’ясо-рибних напівфабрикатів. Встановлено, що заміна частини м’яса на рибний гель в кількості 7, 10 і 13 % приводить до поліпшення функціонально-технологічних показників модельних фаршів: показники ВУЗ, ВЗЗ і ЖУЗ збільшується в середньому на 7,8 %, 10,1 % та 5,3 % відповідно. Експериментально встановлено, що зміст білків в зразках № 1, 2 та 3 відповідно на 2 %, 0,8 % і 0,3 % нижче, ніж в контролі. При цьому білки бургерів відрізняються збалансованим амінокислотним складом. Показники КРАС і біологічна цінність для бургерів складають 40,375 % і 0,833; 26,25 % і 0,874; 59,625 % і 0,884 відповідно.На підставі порівняльного аналізу комплексної оцінки рецептур була виділена найбільш оптимальна рецептура бюргерів, що містять рибний гель у кількості 10 % від маси м’ясної сировини. Доведено, що у процесі холодильної обробки бургерів при температурі мінус 18 °С та природній циркуляції повітря окислювальні процеси проходять значно повільніше, що дозволило збільшити термін зберігання їх майже у 3 рази.
Посилання
Васюкова А. Т., Давидова В. Р., Кудрявцев В. Вивчення зміни кольору готових м’ясних паштетних мас із біологічно активними речовинами. Тези межд. наук.-практ. конференції “Наукові та практичні аспекти переробки м’яса та м’ясопродуктів”. Харків, 2011. С. 42–47.
Васюкова А. Т., Корнійко А. А. Харчові продукти тривалого терміну зберігання. Продовольчий ринок та проблеми здорового харчування. Тези доповідей 2-ї Міжнародної науково-практичної конференції. Орел, 2010. С. 51–55.
Васюкова А. Т., Трискиба С. Д. Дослідження якості жирів м’ясних паштетів і пюреподібних продуктів з біологічно активними речовинами. Прогресивні технології та удосконалення процесів харчових виробництв: Зб. наук. праць Харк. держ. академія технол. та орг. харчування. Харків, 2000. Ч. 1. С. 326–329.
Доценко С. М., Скрипко О. В., Парфьонова С. Н. Напівфабрикати з м’ясо-рослинного фаршу. М’ясна індустрія 2/2012. С. 28–30.
Клименко М. М., Пасічний В. М., Масліков М. М. Технологічне проектування м`ясо-жирових виробництв. Навчальний посібник. – Вінниця : Нова Книга, 2010. 384 с.
Коваль О. А., Гуць В. А. Кінетична теорія моделювання якості й прогнозування термін. Товари і ринки. № 2. 2012. С. 67–72.