РОЗРОБКА РЕЦЕПТУРНОЇ КОМПОЗИЦІЇ КОНСЕРВІВ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ВАРЕННЯ З КУЛЬБАБИ»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.4.22

Ключові слова:

консерви, рецептура, варення, квіти кульбаби.

Анотація

Стаття присвячена актуальному питанню розробки нових функціональних харчових продуктів з нетрадиційної рослинної сировини. Застосування кульбаби як рослини з лікувальними властивостями обґрунтоване очікуваним позитивним впливом на організм людини у випадку регулярного її споживання. Аналіз останніх досліджень щодо шляхів використання цієї культури вказав на розробки у хлібобулочній, кондитерській галузях та у виробництві безалкогольних напоїв. У консервуванні існує розробка фруктового желе з квітів кульбаби, а також практика застосування її екстракту у якості антиоксиданту. У випадку використання рослини як основної сировини можна отримати новий продукт функціонального призначення, зокрема консерви «Варення з кульбаби». Визначено, що на якісні характеристики асортименту можуть вплинути кількісне співвідношення компонентів, їх номенклатура та спосіб підготовки перед переробкою. Як негативний результат досліджень, можливе виникнення неприйнятного зовнішнього вигляду консервів за рахунок темного відтінку або неприйнятної смакоароматичної композиції. За прототип у процесі розробки рецептури прийнято варення з пелюсток чайної троянди, оскільки як основну сировину приймаємо квіти кульбаби задля попередження гіркого смаку харчової продукції. У процесі розробки консервів «Варення з кульбаби» запропоновано шість варіацій рецептур. Серед них найкращими органолептичними властивостями відзначився четвертий зразок з лимоном та апельсином. Під час експериментального дослідження визначено, що колір готової продукції варіюється від жовтого до карамельного в залежності від тривалості варки та очікуваного результату. Отримане варення за сенсорними властивостями нагадує квітковий рідкий мед. Шматочки цитрусових посилюють позитивне візуальне сприйняття. Перспективами подальших досліджень є визначення технологічних параметрів переробки, які впливають на технічну стерильність та термін зберігання консервів.

Посилання

Грушецький Р., Гріненко І., Хомічак Л. Перспективна рослинна сировина для нових ферментованих напоїв. Ресторанний і готельний консалтинг. Інновації. 2023. № 6(1). С. 50-66.

Олійник Н. В., Бульдович Т. Г. Доцільність уведення порошку із кореня кульбаби у вироби з кексового тіста. Актуальні проблеми та перспективи розвитку харчових виробництв, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45-річчю від дня заснування факультету ХТГРТБ, м. Полтава, 20–21 листопада 2019 р. Полтава. С. 22-24.

Наконечна Ю. Г., Циганко Р. А. Розроблення технології морозива на натуральних стабілізаторах Актуальні проблеми та перспективи розвитку харчових виробництв, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45-річчю від дня заснування факультету ХТГРТБ, м. Полтава, 20–21 листопада 2019 р. Полтава. С. 18-20.

Олексів В.Р. Розробка нового виду фруктових консервів з використанням лікарських рослин. URL: https://elartu.tntu.edu.ua/ bitstream/lib/ 23515/1/Oleksiv_Development%20of%20a%20new%20kind%20.pdf

Дубініна А.А., Щербакова Т.В., Хацкевич Ю.М., Ленерт С.О., Борисова А.А. Способи стабілізації кольору рослинної сировини під час її переробки. Наукові праці Національного університету харчових технологій. 2020. № 4. С. 140-158.

ДСТУ 4899:2007 Варення. Загальні технічні умови. Київ: Державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут «Консервпромкомплекс», 2007. 21 с.

Косоголова Л.О., Яблонська К.М., Лошицький П.П., Чабанюк Л.Л. Вплив фізичних методів обробки на вміст біологічно активних речовин в квітках кульбаби лікарської. Проблеми екологічної біотехнології. 2020. № 1. С. 48-56.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-05

Як цитувати

Дзюндзя, О. В., Воєвода, Н. В., & Ковдрин, В. І. (2024). РОЗРОБКА РЕЦЕПТУРНОЇ КОМПОЗИЦІЇ КОНСЕРВІВ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ «ВАРЕННЯ З КУЛЬБАБИ». Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, (4), 222-226. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.4.22

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають